РІК ФРАНСІСА ПУЛЕНКА У КИЄВІ ЩЕ ТРИВАЄ2019 став знаковим для мистецької спільноти Києва як рік вшанування пам`яті видатного французького музичного денді Франсіса Пуленка. 

На честь 120-ї річниці з дня народження композитора Національна музична академія України імені П.І. Чайковського започаткувала новий мистецький проект – Міжнародний фестиваль «Європейська Весна в Академії», головним героєм якого став Франсіс Пуленк; за підтримки Французького інституту в Україні, відбулася міжнародна науково-практична конференція «Франсіс Пуленк і його друзі у сучасному музикознавчому просторі»; і ось нарешті повномасштабно прозвучала остання опера, точніше, моноопера композитора «Людський голос» на тексти Жана Кокто.


Україно-голландський проект виробництва компанії LEKS (Нідерланди) презентував у Київському театрі на Подолі «La Voix Humaine Facetime» із концепцією та дизайном режисера Кріса Колміса (Нідерланди). У результаті глядач отримав своєрідний симбіоз сучасних технологій і етичних проблем.
На сцені лежить жінка у колі з фотографій (роль виконує актриса і співачка Катерина Левенталь (Нідерланди)). До життя її вертає рінгтон Facetime – своєрідного месенджеру. Це довгоочікуванний дзвінок від коханого. Та це не дзвінок щастя. Ми бачимо напівбожевільну жінку, яка плаче, істерично сміється, звивається перед камерою-дзеркалом. Звучить її монолог у фортепіанному супроводі продюсерки проекту Марії Прилипко (Україна).Головна героїня говорить по телефону зі своїм колишнім коханим, який за день має одружитися. Банальна ситуація, яка століттями морально знищує жінок. Франсіс Пуленк і Жан Кокто тонко відчули хиткість та крихкість ситуації. Глядач співчуває героїні. Її біль пронизує простір. Музика Франсіса Пуленка напрочуд тонко грає із уявою глядача. Ось хроматизми, котрі спричиняють щем серця, а далі відгуки танцювальної музики дають розуміння, що співрозмовник нашої героїні перебуває у розважальному закладі, і ця розмова для нього просто вимушена міра.
Трагедія самотньої жінки 25-30+ у тому, що гаджети та віртуальний простір умовно заповнює пустоту в серці. Додатки для знайомств, месенджери змінюють вартісність стосунків. Кинути когось по смс, заблокувати, внести у чорний список і все – ось етика спілкування ХХІ століття. Та виявляється, таким самим чином розлучалися ще за часів дротових телефонів. Світ змінюється, проблеми просто мімікрують. Завершення розмови телефоном сприймається як смерть.
Опера «Людський голос» Франсіса Пуленка знову і знову підіймає важливі питання взаєморозуміння між чоловіком і жінкою. Біль, самотність, приреченість – ось що по той бік віртуального, а часом і реального кохання.Текст: Вероніка Зінченко
Фото: Юрій Гулевич

Коментарі

Популярні публікації