Топ-7 альбомів класичної української музики


Астрологи знають сім планет, за якими можна визначити минуле, майбутнє і теперішнє кожної людини. Алхіміки знають сім металів, які під час Великого Роблення еволюціонують до найвищого стану матерії – золота. Музиканти знають про сім альбомів, які зроблять вас експертом з української академічної музики.
1. Назва: Alter ratio «Mariologia»
Рік: 2017
Жанр: Вокальна антологія
Ансамбль хорової музики Alter Ratio займає унікальну нішу в українській культурі. Молоді музиканти спеціалізуються на хоровій музиці ХХ-ХХІ століть. Назва антології відсилає до назви підрозділу християнської теології: маріологія – наука про Марію. Традиційні григоріанські хорали були пропущені крізь строкату призму contemporary music, оздоблені двадцятьома голосами хористів, вібрафоном, арфою, тибетськими чашами, гобоєм, литаврами та багатьма іншими інструментами. Над архетипом сучасної Берегині працювали чотири українські композитори: Святослав Луньов, Максим Коломієць, Олексій Ретинський і Максим Шалигін. Латинські тексти були покладені на звучання сучасної українською академічної музики, утворюючи химерні, і при тому напрочуд світлі і містичні звукові візерунки. Якби козаки знали поняття «перфоманс», музика козацького бароко могла звучати якось так.
2. Назва: Ukrainian Association of Electroacoustic Music «Electroacoustic works of Ukrainian composers» (1964 – 2017) 2CD
Рік: 2017
Жанр: Компіляція електроакустичної музики
Електроакустична музика - одне з наймолодших явищ сучасної музичної культури. З цієї причини вивчення її історії та естетичних принципів, дослідження приладів та інструментів, аналіз електроакустичних творів композиторів в Україні та світі лише починається. Два диска від української асоціації електроакустичної музики охоплюють понад п’ятдесят років розвитку цього жанру: від ранніх творів Годзяцького та п’єс метрів електроакустики Ігора Стецюка, Алли Загайкевич, Святослава Луньова до витворів молодих українських митців, що продовжують працювати над іміджем української електроакустики.
Рвана, еклектична, барвиста. Цій музиці пасує приставка мульти-: мультижанрова, мультиінструментальна, мультизвукова та мультишумова. Електроакустика – це найдивніше явище авангардної музики, що ухитряється залишати кількасотлітній зв’язок з корінням масової музики (оскільки музика почала свій наступ у маси саме з появою академічних напрямків творчості, з початком створення європейської школи музичної теорії) при абсолютній непоєднуваності постмодернічних наростів на цьому музичному дереві у вигляді індастріалу, нойзу та рок-музики.
3. Назва: Валентин Сильвестров «Тихі пісні»
Рік: 1977
Жанр: Вокальний цикл
Сильвестров – живий класик української академічної музики, який своєю тишею прогримів на увесь світ. Незвичність регістру (ледве помітні відтінки piano), диковинне драматургічне оформлення (непритаманна для жанру довга тривалість звучання, поділ на мікроцикли) у поєднані з віршами українських та російських класиків – «Тихі пісні» є одним з найяскравіших прикладів Сильвестрівського стилю. Жанр його музики важко описати словом «кітч», оскільки це не є «кітч» у загальному його розумінні, скоріше, його постмодерністська переробка, «кітч кітчу», рекурсійний кітч, що насміхається над насмішкою над насм…
…І звучить тиша.
4. Назва: ConCord «Партесні мотети початку XVIII ст..»
 Рік: 2008
Жанр: Хорова музика
Українське бароко до сих пір лишається малодослідженим сектором української культури. Монетизувати українське бароко значить створити новий образ української культури, апелювати до часів, коли українські університети були одними з найбільших в Європі, коли українська культура була максимально інтегрована в європейську, а освіченими був достатньо великий відсоток громадян. На жаль, ніхто ще не розробляє цю нішу, тому нам лишається слухати історичні реконструкції партесних мотетів – специфічного вокального жанру XVII-XVIII століть, побудованого на протиставленні-змаганні різних груп невеликого вокального ансамблю a cappella. Найзначніші пам’ятки українських партесних мотетів збереглися завдяки сербським рукописам, які і використовував ансамбль ConCord під час співпраці з кафедрою старовинної музики Національної музичної академії України ім. Чайковського.  
5. Назва: Молодіжний симфонічний оркестр України/YsOU «Відкриваючи Україну»
Рік: 2019
Жанр: Симфонічна музика
Новинка від молодіжного симфонічного оркестру України – CD, що буквально відкриває Україну з точки зору оркестрової музики. На диску зустрічаються класики різних часових проміжків: Віталій Губаренко та Золтан Алмаші Як написала про цей альбом газета «День»: «В програмі запису твори видатних композиторів, які захоплюють різноманітністю музичної палітри від ніжної лірики до експресивного драматизму та фольклорних мотивів». Дві постаті оркестрових композиторів немов би охоплюють, концентрують та квінтессенцують  розвиток української оркестрової музики, а видатний український соліст Валерій Соколов доповнює зіркову трійцю своїм вмінням розповідати скрипкою просто, але при тому чуттєво про складні та «надчуттєві» речі.
6. Назва: Myroslav Skoryk – Solomia Soroka, Arthur Greene ‎– «Music For Violin And Piano»
Рік: 2012
Жанр: Музика для скрипки
Класик української музики і художній керівник фестивалю класичної музики KyivMusicFest, що відбувається щоосені,  Мирослав Скорик найчастіше асоціюється з «Мелодією» з кінофільму «Високий перевал». Але композитор має також велику кількість творів для скрипки, що і представлені на диску україно-американської скрипальки Соломії Сороки. До збірника увійшли його сонати, капріс, знамениті «Карпатська рапсодія» та «Іспанський танок». Колорит скрипкової музики Скорика полягає у частому застосуванні народних мотивів, що створює візерунчастість та віртуозність.
7. Назва: Karmella Tsepkolenko «Chamber Music»
Рік: 1980
Жанр: Камерна музика

Музика директорки фестивалю «Два дні й дві ночі нової музики» Кармелли Цепколенко – це яскраве, епатажне висловлювання в стилі contemporary. Її ранні роботи цікаві широким використанням технік сучасного мистецтва разом з намаганням «намацати» власний стиль, який на цьому CD, безперечно, відстежується. Різкі, сміливі поєднання інструментів, запальні соло, вибухові, агресивні штрихи, контрастність та еклектичність – цей альбом можна вважати досвідченим гідом у печерах сучасного камерного музикування.
Текст: Стас Невмержицький
Photo: Dmitry Bayer (Unsplash), Facebook

Коментарі

Популярні публікації