Young blood: Kalafat Quartet


Усі творчі начала  знаходять свої джерела в серці. Серці, яке качає еритроцити, наповнені киснем креативу. Саме з цього центру життя і народилась в Ані Калафат ідея організувати концерт з власних композицій та всесвітньо відомих джазових стандартів і сучасних джазових мелодій. 
15 лютого в залі  32JazzClub відбувся концерт джазового складу Kalafat Quartet. Бенд-лідером групи, яка представила авторську джазову програму, була Аня Калафат  25-річна талановита джазова піаністка. Аня народилась у Донецьку. В 15 років вступила в донецьке музичне училище на естрадний відділ; в той період активно займалася самоосвітою. Далі  у 2014-му році   вступ до Донецької консерваторії. Втім, Аня одразу ж перевелась у Харківський університет мистецтв ім. Котляревського в клас Сергія Давидова. Наразі продовжує навчання в Харківській консерваторії на першому курсі магістратури.
 


Як увірватися на “велику” сцену джазу? Якщо готова програма власного концерту, то здається, що все інше – дрібниці. Але хіба це дрібниця – знайти вдале місце, де  прозвучить власна музика, а серце заб'ється швидше?! Що підкаже тобі молодий амбіційний дух? Він підкаже обрати найпрестижніший  джазовий клуб Києва – 32JazzClub. Як туди потрапити? Прийти з командою найкращих джазових музикантів країни! І кров від серця рухається до рук, які вже беруть за руки інших музикантівнайкращих у своїй справі: Павла Галицького (ударні), Олександра Ємеця (контрабас) і таку ж young lion, як сама Аня  Наталю Сорокіну  (електро-гітара).


Зібраний найкращий склад,  і клуб відкриває двері для квартету. Вечір п'ятниці. На сцені 32JazzClub арт-директор Артур Ямпольський оголошує квартет Ані Калафат і ділиться цікавою передісторією концерту: Аня – мало кому відома джазова піаністка, маючи на меті заявити про себе, відправила керівнику відео з виконанням своєї музики і розповіла про набраний зірковий склад музикантів. В арт директора не було шансів відмовити молодому амбіційному лідеру в  організації музичного вечора. (Програма: твори Ані Калафат: The Seed, Buttered Brad, Empty room и Fima, Nearness Of You  Hoagy Carlmichael, Parade Sullivan Fortner, Con Alma  Dizzy Gillespie, Stablemates – Benny Golson, Simultaneous Look – Bergonzi, Samba de Amour  Chico Buarque).
Звучить перша композиціяавторський твір Ані "The Seed". Сучасна джазова композиція в своїй формі розкриває ідею розгортання думки з маленького імпульсу, який виростає до повноцінного завершеного вислову. Короткий мотив з двох нот – це своєрідний мікротематизм, з якого зростають всі інші елементи в темі. Лідійський лад і паралелізми з великих мажорних септакордів створюють відчуття постійного розширення, ніби легені, що все більше набирають в себе  повітря. В середньому розділі твору ритмічні групування 5+4 у розмірі 9/8 надають структурі гнучкості та плинності.


         По закінченню першої п'єси хедлайнер вечора бере в руки мікрофон і починає вести  свій концерт. І вже в тому, як Аня спілкується з публікою, як жартує і ніяково помиляється в своїх репліках, від хвилювання або від щирості, – в кожному слові чутно дихання молодості й відкритості.
Поряд з творами бенд-лідера звучать і джазові стандарти в аранжуванні Ані: ‘Simultaneous Look’ – Bergonzi, ‘Nearness Of You’  Hoagy Carlmichael та ‘Con AlmaDizzy Gillespie.  Імпровізація кожного соліста викликає інтерес та знаходить відгук  у добродушних аплодисментах публіки. В групу класичних джазових  композицій гармонійно вписується сучасний твір Ані ‘Empty room’. Композиторка сама розкриває історію написання п'єси: натхнення прийшло  до неї, коли вона думала про людину, яка сидить в порожній кімнаті і слухає цокання  годинника. Однак, рух секундової стрілки вкладається в нерівний 5-ти дольний константний ритм, який наповнює пустоту. Пульсація молодої крові злилась зі звуками годинника. Розширений двічі лідійський лад розмиває тональний центр композиції, що притаманно сучасним сонористичним композиторським тенденціям. В творі присутні 2 контрастні теми, сполучення і взаємодія яких відсилає нас до традиції академічної музики.
Друге відділення концерту  відкривається п’єсою сучасного композитора Салівана Портера ‘Parade’. Усі аранжування виконуваних на концерті творів, Аня “знімала” на слух сама. Ця композиція, а точніше, один її 8-ми тактовий фрагмент  був особливо складним для піаністки. Але Аня вчасно зробила молодий сміливий ривок: особисто написати композитору в мережі fb, з проханням поділитися нотами твору.  Смілива ініціатива була радо прийнята і Аня отримала ноти фрагменту, якого не вистачало.
Новий твір Ані ‘Buttered Brad’  (Масляний Бред) присвячений Бреду Молдо (Бред Мелдау). Як поділилась сама виконавиця – це її перший власний твір. В музиці Ані явно чути вплив музики сучасного композитора –   у фактурних та композиційних рішеннях.
Виконання наступного джазового стандарту Samba de Amour - Chico Buarque також отримало натхнення від Бреда Мелдо і його аранжування цього твору.
Остання композиція програми вечору - «Fima» Ані Калафат. Твір присвячений Єфіму Чупахіну (у спілкуванні – Фіма), у якого Ані пощастило брати уроки. Джазовый піаніст підказав їй “навчатися” у класиків-майстрів джазу і повертатись до витоків.  Розмови з ним про традиційний джаз надихнули Аню до створення своєї композиції «Fima», що написана в жанрі свінгу і максимально наближена до імпровізацій 50-х років.

Пульс молодої крові був  відчутний в усіх складових вечору і кожна хвилина звучала в ритмі  юного серця. Молода кров – це  сама  Аня Калафат: талановитий композитор і виконавець, амбіційний HR (human resourses), невимушена show-woman, ініціативна продюсер, self-made girl.

Текст: Марина Тесленко 
Фото: Марина Тесленко. Портрет Ані Калафат надано її прес-службою 

Коментарі

Популярні публікації