Щедрик. Історія і маловідомі факти


«Щедрик» – одна з найвідоміших українських мелодій, яка давно стала символом Різдва у різних куточках планети, поруч із ялинками, ярмарками, глінтвейном і знаменитим комедійним фільмом «Один удома». Але що нам відомо про неї? Kyiv Music Labs поповнюють скарбничку Ваших знань про цю святкову пісню.

«Щедрик» називають однією з найдавніших мелодій, серед тих, що нині відомі й популярні. Хтось каже, наче він народився ще за часів язичництва, інші ж стверджують, що основою святкової пісні стала легенда про народження Ісуса Христа: в ніч народження Божого Сина кожен дзвіночок у світі дзвенів на його честь. Загалом, історія «Щедрика» давня, цікава й багата на різні інтерпретації.

Коли витвір українського народу здобув світову славу? Це відбулося на початку ХХ-го ст. завдяки таланту знаного українського композитора й диригента Миколи Леонтовича. Він є автором аранжування. Від української прем`єри твору нас відділяє майже ціле століття: «Щедрик» уперше прозвучав у 1916-му році у виконанні хору Київського університету.
Вже через п`ять років відбулася американська прем`єра пісні. 5-го жовтня 1921 року українську мелодію почув нью-йоркський Карнегі-Хол. Відтоді й почалася слава «Щедрика». У 1936-му році було написано англійський текст – той самий «Carol of the Bells». Автор – Пітер Вільховський, диригент симфонічного оркестру радіо NBC (National Broadcasting Company).
Зараз важко собі уявити жанр музики, у якому б не існувало обробки «Щедрика». Його виконують рок-гурти, репери, існують диско- та техно- версії. Леонтович дав поштовх 100 років тому. Тепер «Щедрик» переробляють на власний смак представники кардинально різних музичних напрямків. І щоразу маємо оригінальну, незабутню версію.
У музичній скарбничці Олега Скрипки є чудове, дуже самобутнє виконання «Щедрика»:

А ось «Carol of the Bells» у блискучому виконанні Pentatonix:

Люди, для яких музика є справою всього життя, поділилися з Kyiv Music Labs враженнями щодо нашого рідного «Щедрика».
«У «Щедрик» Леонтовича я закохалася, коли була ще ученицею музичної школи Лисенка. Як музикознавець, вивчала його детально й завжди захоплювалася майстерністю молодого композитора (перший варіант обробки був створений Леонтовичем ще за студентських років). Та коли 20 років тому почула улюблений «Щедрик» у одному з американських кінофільмів, відчула велику гордість за свою національну культуру, адже лише істинний шедевр здатний облетіти всю планету й стати знаковою різдвяною темою для багатьох країн і народів!»
Елеонора Іващук, музикознавець
«У 90-х роках, коли Україна здобула незалежність, відкрились кордони, і ми отримали можливість їздити за кордон з концертами, не питаючи дозволу в Москві, ми були приємно вражені, що напередодні Різдва в Ротердамі (Нідерланди) на центральній площі, серед тої краси і смакоти, посеред ялинок, гірлянд та усміхнених людей, раптом зазвучав НАШ Щедрик! Я пам’ятаю, що ми окам’яніли від здивування, радості та гордості! Ми тут не чужі! Нас тут знають! А потім були інші країни Європи, Канада, США, і всюди лунав Щедрик!»
Людмила Войнаровська, співачка, Заслужена артистка України
Тож виявляється, «Щедрик» єднає народи!
Якщо Вам хочеться самим спробувати зіграти свою версію Щедрика, відеоурок від Kyiv Music Labs Вам у допомогу.

Ноти можна знайти тут:http://bit.ly/1RPpYml
Святково-музичного Вам настрою!

Віра Дужак, для Kyiv Music Labs

Коментарі

Популярні публікації